Porady i ceny

Chociaż każdy człowiek wie, że śmierć jest nieunikniona, to odejście bliskiego wywołuje zawsze duży smutek i stres. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który przedstawia postępowanie w przypadku śmierci w domu, szpitalu lub w przypadku śmierci z przyczyn nienaturalnych.

Kiedy do śmierci doszło w domu 

W sytuacji, kiedy do śmierci doszło w domu, należy wezwać lekarza, który wystawi kartę zgonu. Jeśli do zgonu miał miejsce w porach wieczornych, nocnych lub w dniach ustawowo wolnych, należy wezwać lekarza z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

 

Tylko lekarz może stwierdzić zgon i wystawić odpowiedni dokument. Kiedy karta zgonu zostanie wystawiona, rodzina może wezwać pracownika zakładu pogrzebowego Witwicka, który przewiezie Zmarłego do chłodni. W kolejnym dniu roboczym członek rodziny powinien udać się do USC celem wystawienia aktu zgonu.

 

Usługę tę wykonać może również pracownik zakładu Witwicka. Po wystawieniu aktu można rozpocząć przygotowanie do uroczystości pogrzebowej. 

Kiedy do śmierci doszło w szpitalu, hospicjum lub domu opieki 

Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, hospicjum lub domu opieki, akt zgonu wystawia lekarz dyżurujący. Następnie o śmierci informowana jest rodzina. W takiej sytuacji nie ma konieczności organizowania przewozu do chłodni, gdyż szpitale dysponują własnymi chłodniami, w których Zmarły może przebywać określony czas.

 

Warto już na tym etapie wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, który podejmie się wszelkich formalności oraz przygotowań do uroczystości pogrzebowej. 

Kiedy do śmierci doszło z przyczyn nienaturalnych lub trudnych do ustalenia 

Śmierć w przypadku przyczyn nienaturalnych, a więc wypadku, samobójstwa lub morderstwa wymaga wezwania policji, która zleca przewiezienie ciała do Zakładu Medycyny Sądowej, w której wykonane są odpowiednie zabiegi (w niektórych przypadkach sekcja zwłok), na podstawie których ustala się przyczynę zgonu. 

 

Następnie rodzina musi zwrócić się do prokuratury, aby uzyskać zgodę na wydanie zwłok. Od tego momentu można rozpocząć przygotowania do pogrzebu. 

 

Zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba wie, jak należy postępować, a niektóre kwestie formalne mogą być przytłaczające. Dlatego informujemy o całym postępowaniu krok po kroku.

 

Dokumenty niezbędne do zorganizowania uroczystości pogrzebowej: 

  • karta zgonu 
  • akt zgonu
  • legitymacja emeryta lub rencisty (w przypadku emerytów i rencistów) 
  • zaświadczenie z zakładu pracy (w przypadku osób czynnych zawodowo)

Koszt pogrzebu Wrocław 

Na organizację usług pogrzebowych składa się wiele czynników. Eksportacja ciała, przygotowanie Zmarłego, prace cmentarne oraz usługi grabarskie są elementami obowiązkowymi, których wykonaniem zajmują się doświadczeni pracownicy zakładu pogrzebowego Witwicka.

Wiemy, że taki pogrzeb może się wiązać z niespodziewanym wydatkiem, dlatego w biurze naszego zakładu we Wrocławiu ustalamy z rodziną wszystkie szczegóły i dostosowujemy uroczystość pogrzebową do możliwości finansowych osób organizujących pogrzeb.

koszty pogrzebu we wroclaiwu witwicka

Możemy zapewnić, że niezależnie od sytuacji materialnej każda uroczystość pogrzebowa zostanie przeprowadzona z największym szacunkiem.